You are currently viewing JIANG YU SHAN O QIGONGU BOJOWYM I METODZIE UTWARDZANIA ZWANEJ OKRYCIEM ZŁOTEGO DZWONU
Bojowy Lohan Qigong (u góry), wraz z kursantami (na dole)

JIANG YU SHAN O QIGONGU BOJOWYM I METODZIE UTWARDZANIA ZWANEJ OKRYCIEM ZŁOTEGO DZWONU

TYTUŁEM WSTĘPU

Dzisiaj artykuł o Qigongu Bojowym. Składa się na niego tłumaczenie wypowiedzi Jiang Yu Shana, artysty i pragmatycznego praktyka sztuk walki, który od 30 lat mieszka na Tajwanie, ma korzenie syryjskie, a pierwsze 20-lat swego życia spędził w Niemczech. Jego bazową dziedziną jest Kung Fu Stylu Małpy, jednak w swoich poszukiwaniach zgłębiał i zdobywał doświadczenie, zaawansowanie w Taiji Quan, Wing Chun, Bagua Zhang, Xin Yi Ba i Wu Zhu Quan, oraz w różnych rodzajach Qigongu i Neigongu. W pewnym momencie swego życia spełnił swoje marzenie, zostając przyjętym na ucznia 33-ciej generacji adeptów Klasztoru Shaolin oraz zostając nominowanym na 9 Dan (Duan) w chińskim Kung Fu. Ponadto pochodzi z syryjskiej rodziny o tradycji zapaśniczej oraz przez dekadę pracował jako instruktor chińskich sił specjalnych (CMC.SCC), ucząc walki wręcz, walki nożem, ‘wejść dużego ryzyka’ i ratowania zakładników. Przed wyjazdem do Azji, wykształcenie wojskowe uzyskał w armii niemieckiej.

Ze względu na swój szanowany status w społeczeństwie Tajwanu i duże doświadczenie w samoobronie służył jako ochroniarz dla kilku tajwańskich prezydentów i kandydatów na prezydenta. Cudzoziemiec pracujący jako ochrona prezydenta, w każdym kraju na świecie jest dużą rzadkością i dowodem skrupulatnego sprawdzenia i zaufania.  

 

Aby sprawdzać i stawiać wyzwanie swoim praktykom Kung Fu i Qigong w pewnym momencie postanowił startować w różnych zawodach Kickboxingu, Sanda, MMA i Karate, zdobywając wiele złotych medali. Jego największym zwycięstwem było zwycięstwo w zawodach All Japan Karate MMA 2016 w Tokio w Japonii w wieku 45 lat. Był nauczycielem walki wręcz od swoich lat 20-tych, a obecnie uważany jest za arcymistrza wielu rzadkich i źródłowych linii Kung Fu i Qigong. 

Tak naprawdę bardzo trudno jest znaleźć Qigong Bojowy. Sam szukam go od 20 lat. Choć wiele szkół Kung fu, Taiji i Qigong powołuje się na Klasztor Shaolin i inne zaszczytne chińskie źródła, to to co mogą zaoferować i sposób w jaki to kultywują jest daleki od realnych rezultatów, na których można spokojnie polegać w obliczu konfrontacji z agresywnym atakiem bandyty lub spokojnym atakiem zawodowca szkolonego w atakowaniu.

Chyba pozostaje dokopać się do tego samemu. Aktualnie natrafiłem na postać Jiang Yu Shana. Jego historia i doświadczenie jest ciekawe i inspirujące. Dlatego postanowiłem się temu przyjrzeć i przetłumaczyłem kilka wywiadów z nim. Mam nadzieję, że przyjdzie czas, że będę mógł sprawdzić w bardziej bezpośrednim kontakcie. Miłego czytania.      

1.   RÓWNOWAGA OGNIA I WODY W TECHNIKACH ODDECHOWYCH

[Jiang Yu Shan]:

To, co mogliśmy zobaczyć w ciągu ostatnich lat, to  tendencja, że każdy próbuje się przebudzić i pracować nad swoim oddechem, ćwiczeniami oddechowymi, rozwijając metody zdrowotne. Oczywiście, w ciągu ostatnich lat mamy pionierów w świecie zachodnim.

Jedną szczególnie popularną osobą jest pan Wim Hoff i jego metody oddechowe. To co zrobił i wciąż robi, to bardzo dobra praca. Jednak muszę też ostrzec, że jeśli ktoś, on czy ona, praktykuje tego rodzaju ćwiczenia, to pomogą one podnieść poziom alkaliczny w ludzkim ciele,… ale jeśli już masz na przykład słabe serce, choroby serca lub coś podobnego, to poprzez to ćwiczenie spowodujesz ogromne cierpienie i choroby.

Jeśli, na przykład wykonujesz pewne techniki oddychania, takie jak oddychanie Tummo, które praktykują Tybetańczycy, a także oddychanie pana Wima Hoffa jest prawie takie same, tak jak to rozumiem. Oddychanie Tummo jest rodzajem oddychania, podczas którego rozbudowujesz ogień w swym ciele. Szybkie rozbudowanie ognia w ciele jest dobre. Jednak jeśli długo to ćwiczysz [i naprawdę mocno] podniesiesz ogień w ciele, to naprawdę się rozpali.

Chińczycy i inne starożytne systemy miały w sobie techniki, aby rozbudzić ogień w ciele, ale równolegle potrzebowali także regulacji wody w ciele. W ćwiczeniach oddechowych musimy być ostrożni w związku z ogniem i z wodą. Woda uspokaja ogień.

[Eero Westerberg]: 

Musi być równowaga?

[Jiang Yu Shan]:

 

Musi być równowaga. Więc jeśli praktykujesz te ćwiczenia budujące ciepło w ciele poprzez oddychanie, to musisz być również świadomy potrzeby równowagi, tak byś był w stanie uspokoić ogień. To jest bardzo ważne. *

* (Komentarz tłumacza, odniesienie do Karate): W Karate Goju Ryu również pracuje się z oddechem. Szczególnie w kata Sanchin i Tensho. Kata Sanchin poprzez maksymalne napięcie mięśniowe połączone z kilkoma różnymi specyficznymi rodzajami oddychania powoduje wytworzenie ciepła w ciele. Bezpośrednim efektem wykonania jest rozgrzanie ciała i uruchomienie poczucia mocy w każdym ruchu. Długotrwałym skutkiem jest nadanie technikom wysokich parametrów. Ćwiczenie technik uderzeń bez Sanchin jest jak machanie firankami. Dopiero Sanchin, a także trening Hojo Undo nadaje uderzeniom, blokom i innym technikom dewastującą, konkretną moc. Dlatego właśnie to kata jest tak cenione w Goju Ryu. Jest jego wizytówką i rdzeniem.

Równocześnie, gdy ćwiczący wielokrotnie ćwiczy to w nieprawidłowy sposób. Na przykład oddech jest zbyt wymuszany i siłowy, przesadnie zwalniany ponad aktualną i naturalną możliwość organizmu, to w rezultacie można sobie bardzo zaszkodzić. Na przykład nabawić się kłopotów z krążeniem, nadciśnienia i innych kłopotów. Pamiętam na jednym z seminariów w Mołdawii, sensei Viktor Panasiuk opowiadał ze swojego doświadczenia, że tak się kiedyś zaangażował w Sanchin, że później na rok czasu musiał je całkiem odstawić.

Mówiąc językiem obrazów, Sanchin zwiększa ogień. Potrzeba umieć je zrównoważyć, na przykład poprzez nie zaniedbywanie Tensho oraz inne ćwiczenia. Takie, które będą pracowały z rozluźnieniem, płynnością, wodą.   

2.   ODDECH SIŁY UMYSŁU  精神力量的呼吸

Jeżeli chcesz wejść głębiej w chiński Qigong i inne ezoteryczne praktyki, to w pierwszej kolejności musisz wiedzieć jak się relaksować. Jak relaksować ciało i umysł w stanie spokoju. Jak się odstresować od zewnętrznego świata, od pracy, od konfliktów, które toczysz w boju o życie. Jak to wszystko zostawić na ten krótki czas potrzebny na praktykę. Jak to wszystko zostawić poza sobą.

Następnie techniki oddechowe. Jak je rozwinąć? Jak oddychać poprawnie? To bardzo ważna część.

W naszej chińskiej sztuce walki lub jeśli robisz jakiś Qigong, na przykład Qigong Uczonych, Qigong Zdrowotny, Qigong Buddyjski, Qigong Taoistyczny… a także Qigong Bojowy, to w pierwszej kolejności musimy nauczyć się podstaw. To jest najważniejsze, że musimy nauczyć się technik oddychania całym ciałem. Tłumacząc z chińskiego nazywa się to Oddechem Siły Umysłu.

Gdy znamy już podstawy i idee Oddechu Siły Umysłu możemy pójść dalej do rytmicznych technik oddechowych. Wszystko dookoła, na świecie i dookoła nas współpracuje lub współistnieje z rytmem. Mamy cztery pory roku. Jesteśmy pod wpływem rytmu dnia i nocy. Rytm jest bardzo ważny, dzięki niemu możemy wzrastać, starzeć się i opuścić to miejsce.

Następnie dobrze postudiować i zbadać jak rozwinąć techniki oddychania, aby poprawić nasze zdrowie. Mamy oddechowe techniki energetyzujące. Mamy techniki przynoszące uspokojony stan umysłu. Mamy mocne oddychanie, które każdy może robić, nawet jeśli jest się w łóżku.

To, co robimy [podczas oddychania], to poruszanie się, leżenie w łóżku, w pozycji siedzącej i w pozycji stojącej. To są główne pozycje, których używamy. Gdy położymy dobry fundament technik oddechowych, to możemy pójść dalej do znacznie bardziej zaawansowanych form Qigongu.

Kolejną częścią jest znacznie starsza wiedza, którą chciałbym przedstawić, a którą jest moim dziedzictwem rodzinnym. Dotyczy relaksacji i technik uspokajających.

3.   ZNACZENIE DEMONSTROWANIA QI

To, co widzimy obecnie w internecie i mediach, to każdy staje się ekspertem od oddychania. Mistrzostwo w technikach oddychania oraz w rozwinięciu tego rodzaju.. nazywamy to siła uniwersalną lub Qi.. wymaga przetestowania. Niektórzy mistrzowie testują zdolność nagromadzenia Qi. Mogą ogrzewać swoje ciało, co robił pan Wim Hoff, albo także jak w moim przypadku, mogą używać Qi do emitowania i transferowania w moc bojową. Moc bojową, którą w chińskich sztukach walki nazywamy Fa Jin. Jest także znacznie wyższy tego poziom, który nazywamy [Sa Fang].

Tego rodzaju metody są wciąż niezbyt dobrze znane w zachodniej społeczności. Chciałbym przedstawić te metody Sa Fang zachodniemu światu. To ma miejsce, na przykład, gdy prowadzisz swoją energię do koniuszków palców i uderzając w obiekt, obiekt zostaje zgnieciony. Na przykład, łamanie kamieni czystą siłą, siłą mięśniową i masą ciała lub łamanie kamieni… ponieważ nie możemy tego używać na ludzkim ciele… ze względu na naszą etykę….. więc to jest używanie palca,  by zrobić dziurę w kamieniu, bez żadnych własnych zranień, co jest również ważne.

Tak więc, jeśli potrafisz nagromadzić swoją wewnętrzną siłę, energię, to możesz transmitować tę energię i może się ona stać siłą bojową, którą nazywamy Jin. To właśnie badam, a zaczyna się to od oddychania. Chcemy mieć głęboką wiedzę i systematyczne podejście do technik oddechowych. Wtedy możemy pójść do dowolnego mistrza, bo musicie wiedzieć, że mistrzostwo jest w Tobie. Każdy może być swoim własnym mistrzem. Jednak ważny jest klucz jak otworzyć te drzwi. Można go otrzymać poprzez podstawowe ćwiczenia. 

(Komentarz tłumacza: Metoda “Żelaznego Palca”, pierwsza z 72 szczególnych zdolności, sztuk Klasztoru Shaolin. W ten sposób potocznie się kategoryzuje, choć wiele z nich nie wywodzi się z samego Klasztoru, a ma inne źródła.)

4.   QIGONG ZDROWOTNY I QIGONG BOJOWY

Mamy Qigong Duchowy oraz Qigong Bojowy. Tym dysponujemy. Oczywiście są i inne rodzaje, bardzo dużo tego jest. Na przykład Qigong dla oświecenia, i dla podobnych tego typu rzeczy. To jest bardzo ważne, ale tym na czym ja się koncentruje… bo jestem adeptem sztuk walk… są zdrowie oraz zastosowania bojowe.

Tego rodzaju Qigongu Bojowego nie każdy może się uczyć. Qigongu Zdrowotnego może uczyć się każdy. Na przykład Ba Duan Jin, Yi Jin Jing… To znaczy, Yi Jin Jing jest trochę skomplikowany ponieważ istnieje tak dużo różnych wersji…. Więc Ba Duan Jin oraz Qigong Pięciu Elementów, a także niektóre Qigongi Żurawia, tych każdy może się uczyć. Mężczyźni i kobiety.

Jednak Qigongu Bojowego, czy Qigongu Sztuk Walki, to tak specyficznie,… głównie tylko mężczyźni mogą praktykować.

Gdyby kobieta praktykowała, na przykład Kung Fu Tygrysa lub Żurawia, albo nawet nasz stylu Kung Fu Małpy… Twardy Qigong, Shaoliński Twardy Qigong nie jest dla kobiet, ponieważ wpływa na libido oraz stan mentalny… może powodować schizofrenie. Podaję często taki przykład. Jeśli podać kobiecie zastrzyk z testosteronu, to co się stanie? Będzie miała różne nastroje, nie będzie miała regularnych menstruacji. Jej piersi zmaleją oraz może dostać schizofrenii.

[Eero Westerberg]: 

 

Trening to powoduje?

[Jiang Yu Shan]:

Tak, ponieważ w czasie treningu pobudzasz swój system hormonalny, a jako mężczyzna stymulujesz testosteron… i jeżeli trenujesz takie męskie rzeczy jako kobieta, to… Kobiety także mają trochę testosteronu… ale właściwy dla nich jest estrogen… i jeżeli trenowałyby twardy, shaoliński styl Qigongu, to będą miały efekty uboczne, ponieważ rozwiną innego rodzaju hormony, niż naturalne dla nich. Wtedy kobiecy system hormonalny się załamie, a to może prowadzić do poważnych psychodelicznych zaburzeń*. 

* [tłum. Autorowi chodziło zapewne o zaburzenia psychotyczne, mające podłoże organiczne i emocjonalne, a objawiające się niedostosowaniem nastroju, zachowaniem regresywnym, możliwymi omamami i urojeniami. Stany psychodeliczne wiążą się bardziej z odmiennymi stanami umysłu od zwyczajnej świadomości podczas stanu czuwania. Prowadzą do nich: zażywanie substancji psychodelicznych, deprywacja sensoryczna, niektóre rodzaje praktyk medytacji i technik OOBE].   

Podobnie w przypadku mężczyzn! Jeżeli trenujesz taki Qigong w nieprawidłowy sposób… jeśli nie wiesz jak to kontrolować, jak prowadzić swoją Qi, swoją energię… Albo praktykujesz Qigong i pozwalasz sobie na wiele, powiedzmy ejakulacji… choć to jest tabu…. Pijesz, palisz, bierzesz narkotyki i praktykujesz Qigong, to również będziesz miał skutki uboczne w swoim stanie mentalnym. 

Niektórzy ludzie coś popraktykują i nie mogą zapanować nad swoją złością. To wszystko trzeba umieć trenować i kontrolować. Schizofrenia jest dużym aspektem w społeczności Qigong. Nazywa się to (fonetycznie) ‘Dzo Ho Mu Bo’. 

Stojąc jak drzewo 1992-2020

5.   O ZHANG ZHOUANG, STANIU NIERUCHOMO W TRENINGU BOJOWYM

Dlatego właśnie, pierwszy raz gdy ćwiczymy pozycje stojące, to budujemy ramę i ćwiczymy nasz umysł. Tak właściwie robimy to poprzez stanie nieruchomo. Poprzez stanie nieruchomo trenujemy nasz umysł oraz gromadzimy energię, a także uwalniamy i relaksujemy całe nasze ciało. Próbujemy zbudować korzenie. Połączenie z Ziemią i Niebem. Bo to jest Trójca w społeczności Sztuk Walki. Mamy Ziemię, Człowieka i Niebo. Dlatego właśnie ten styl nazywa się Trinity System. Ponieważ zawsze mamy te trzy wewnątrz.

Jeżeli jesteś Chrześcijaninem, to masz Ducha, Ojca i co jeszcze?

[Eero Westerberg]: 

Syn, Ojciec i Duch.

[Jiang Yu Shan]:

Syn, Ojciec i Duch Święty. Właśnie to tutaj mamy. To także jest prawidłowe. Także to lubię. To także Trójca, która oznacza prawie to samo.

[Eero Westerberg]: 

Więc, gdy robisz medytację stojącą, to trenujesz umysł i połączenie pomiędzy tymi trzema…?

[Jiang Yu Shan]:

Jak trenować umysł?

Trenując umysł nie skupiamy się na tym: „o trenuje swój umysł”… nikt tak nie robi.

Po prostu, na początku budujemy tylko ramę… I poprzez relaksację i zakorzenienie.

Oddychając normalnie, nie koncentrujemy się na oddychaniu. Dojdziemy do tego rodzaju stadium, gdzie możemy naprawdę dużo wytrzymać.

Gdy potrafimy dużo wytrzymać, to jesteśmy dużo bardziej zdolni do tworzenia czegoś. I tak właściwie, właśnie to daje nam umysł. Dlatego właśnie wielu artystów sztuk walki lubi stać nieruchomo i lubią to praktykować. Czasami używają tego jako rodzaju programu medytacji.

Ćwiczenie umysłu także odnowi cię po bardzo ciężkim dniu pracy, gdy potrzebujesz relaksu.

Nie musisz siadać, czy pić filiżanki kawy… to oczywiście jeden ze sposobów, ale stanie nieruchomo pozwoli ci również nagromadzić energii i będziesz mógł myśleć znacznie jaśniej. To także jest bardzo ważne… I będziesz zaskoczony swoją kreatywnością, którą będziesz mógł uruchomić.

Podczas tego typu ćwiczeń doszedłem do wniosku, że moja sztuka walki wciąż nie jest wystarczająco dobra.

Moim celem jest…

[Eero Westerberg]: 

Zdałeś sobie z tego sprawę poprzez… [stanie nieruchomo]?

[Jiang Yu Shan]:

Tak, to dlatego, że nie jesteśmy nadludźmi, ale możemy być tak dobrzy jak tylko możemy. To także bardzo ważne. Bycie dobrym człowiekiem jest najważniejszym priorytetem w naszym życiu.

Czy rozumiesz mój angielski? Mój angielski nie jest za dobry.

[Eero Westerberg]: 

Tak, bardzo dobrze rozumiem.

[Jiang Yu Shan]:

 

Okej, dziękuję bardzo. 

6.   O ZŁOTYM DZWONIE I INNYCH METODACH UTWARDZENIA CIAŁA

[Jiang Yu Shan]:

„Złoty Dzwon

Trudno jest praktykować Złoty Dzwon

Używaj uderzeń tkaniną, drewnem,

Kamieniem, miedzią i żelazem

Wyćwicz swe ciało na sposób żelaza i miedzi

Dawny przekaz Klasztoru Shaolin

Mnisi ciężko pracowali, by zachować te umiejętności dla potomnych”

Dzisiaj będziemy praktykować inny rodzaj Qigongu, tzn. mówimy o nim Qigong Walki lub Qigong Wojowników. To jest to, co tak właściwie używano przed wojną, dla przygotowania się do walki. Nazywamy to Małym Złotym Dzwonem (Xiao Jinzhongzhao), a także Lohan, Jing’an Lohan.

Jing’an znaczy diament. Diamentowy Lohan, Diamentowy Arhat, to bardzo dobra rzecz. Napompuje twoje ciało w ciągu 30’tu dni. Jeżeli przygotowujesz się do bitwy lub zawodów sportów walki, albo po prostu chcesz być bardzo mocny, to trenujesz ten rodzaj metod Qigongu przez 30 dni.

Oczywiście będą ci potrzebne różne rodzaje przyrządów, które pomogą ci rozwinąć ten rodzaj Złotego Dzwonu. Nazywamy to także Żelaznym Ciałem. Nie chcę użyć określenia Żelazna Koszula, ponieważ Żelazna Koszula to inna metoda, podczas której uderzamy w nasze ciało… Żelazna Koszula to metoda, podczas której owijamy ciało tkaninami i bandażami. 

[Eero Westerberg]: 

Owijamy je…

[Jiang Yu Shan]:

Owijamy je odtąd dotąd. [Od pasa po samą szyję]. Wtedy potrzebujesz poprzyjmować trochę uderzeń, na przykład poprzez upadanie na ziemię lub zderzasz się z drzewem lub ze ścianą. To dokładnie w dawnych Chinach było Żelazną Koszulą. Obejmowało to także stosowanie wewnętrznych medykamentów oraz zewnętrznych medykamentów.

Inną metodą Złotego Dzwonu…

Więc… w przypadku Żelaznej Koszuli potrzebujesz tkaniny. Wyglądasz jak mumia. Od pasa po szyję… i wtedy przyjmujesz uderzenia.

Złoty Dzwon jest inny. Również potrzebujesz przyjmować uderzenia, ale zaczynasz od lekkich i przechodzisz do trudnych. Złoty Dzwon kładzie nacisk  również na zestaw Qigongu 18 ruchów. Te ruch polegają na napinaniu i rozciąganiu mięśni nóg i rąk oraz pleców, klatki. Wszystko to jest częścią składową tej metody.

 

Inną metodą byłoby, gdybyś dodał trochę ciężaru swoim ramionom. Mógłbyś użyć żelaznych pierścieni, które założyłbyś na przedramiona. Inni znają żelazne pierścienie ze stylów Shaolińskich, np. Hung Gar lub Wing Chun… stara szkoła Wing Chun. Musimy jednak jasno wiedzieć skąd pochodzi Hung Gar. Pochodzi Shaolinu, a Shaolin ma w sobie Lohan Quan.

7.   PIĘĆ METOD UTWARDZANIA

Złoty Dzwon jest niezbędny dla tych adeptów, którzy chcą uczestniczyć w walkach. Jeżeli nie masz ciała zabezpieczonego takimi metodami jak:

1.      Złoty Dzwon,

2.      Żelazna Koszula,

3.      Żelazny Byk

4.      Albo choćby metodą uderzania ciała Pai Da Gong *

* [tłum. Również w Goju Ryu jest forma chińskiego Pai Da Gong, zwana Ude Tanren. Jest to Pai Da Gong, którego celem jest utwardzenie przedramion, co jest wizytówką Goju Ryu i ważnym ćwiczeniem Hojo Undo z partnerem.

Chińskie Pai Da Gong ma bardzo szeroki zakres zastosowania i jest obecne w różnych Qigongach. Może być nakierowane na wzmocnienie odporności ciała na uderzenia. Na drugim biegunie może być nakierowane na pobudzenie przepływu Qi w meridianach i uruchomienie szczególnych punktów na meridianach, związanych z pracą poszczególnych organów, np. płuc, nerek, wątroby, itp. Oklepywane mogą być same organy. W Zhong Yuan Qigong używa się formy Pai Da Gong w celu przymknięcia kanałów po ćwiczeniu Dużego Drzewa, co jest konieczne by móc normalnie funkcjonować w codziennych aktywnościach zaraz po nabraniu ogromnych dawek energii. Pai Da Gong używa się również do wymienienia informacji związanej z organem. Chory organ ma chorą informację. Oklepując odpowiednie miejsca i używając Yi, mentalnej intencji można wymienić tę informację na zdrową informacje.  

 

Oklepanie mięśni, kości i stawów może być również elementem rozgrzewki przed zewnętrznymi ćwiczeniami. Tak więc, zastosowań dla Pai Da Gong jest bardzo dużo.]

[Jiang Yu Shan]:

5.      Plecy Żółwia. Masz plecy jak skorupa żółwia.

To wszystko to są metody, w których uderzasz swoje ciało. W naszej szkole kładziemy nacisk na trzy metody. Pierwszą jest Żelazna Koszula, gdy zakładasz na siebie tkaninę. Drugą metodą jest Złoty Dzwon. Ma on dwie sekcje: Mały Złoty Dzwon i Duży Złoty Dzwon. No i trzecia – Żelazny Byk. Gdy ćwiczysz Żelaznego Byka, to potrzebujesz ćwiczyć leżenie i spanie na ziemi z dużymi kamieniami na swym ciele.

[Eero Westerberg]: 

Spanie też?

[Jiang Yu Shan]:

Tak. Dlatego właśnie mam te płyty. Czy widziałeś na zewnątrz te granitowe płyty?

[Eero Westerberg]: 

Tak

[Jiang Yu Shan]:

Przy tej metodzie masz pewność, że masz nacisk na swoim ciele, a wciąż śpisz, aż przestajesz już więcej czuć jakikolwiek nacisk i zawsze śpisz bardzo komfortowo. Wtedy to jest gotowe. 

Żołnierze chińscy z Dynastii Ming, atakujący twierdzę Wokou

8.   POCHODZENIE ZŁOTEGO DZWONU I CZAS POTRZEBNY NA OSIĄGNIĘCIE REZULTATU

Kolejną rzeczą jest to, że Żelazny Dzwon został rozwinięty podczas Dynastii Ming [1368-1644] przez mnicha. Mnich ten prowadził badania w obszarze sztuk walk przez ponad 40 lat, będąc w klasztorze Shaolin. Więc to metoda, którą ktoś rozwijał i badał przez bardzo dużo lat.

Kolejna sprawa, to taka, że w przypadku Złotego Dzwonu potrzebujesz około 6 do 8 lat. Dopiero po tym czasie coś masz. Więc to taki rodzaj Kung Fu, który naprawdę wymaga czasu. To nie coś typu: „chcę już to mieć”. Nie. Jeśli chcesz coś osiągnąć w swoim życiu, to równolegle potrzebujesz do tego czasu. By mieć bardzo dobry Złoty Dzwon, okrycie siebie Żelazną Tarczą potrzebujesz 6 do 8 lat i wtedy coś masz.

Oczywiście już po 3 miesiącach będziesz inną osobą niż taka przeciętna. Na pewno! A gdy ćwiczysz to przez rok, to będziesz totalnie inny. Jednak nie oznacza to, że już to masz. Oznacza to, że musisz kontynuować, aż osiągniesz określony poziom, a wtedy masz to już na całe życie.

Wtedy nie musisz więcej już tego praktykować. Wystarczy tylko przywołanie. Przywołanie jest wtedy, gdy posługujesz się metodami Qigongu. Wtedy nie musisz się więcej obtłukiwać. Wystarczy, że napompujesz się Qi, przywołasz Qi do swego ciała, a wtedy ona tam będzie. Wtedy to też będzie wymagało 30 dni. Więc masz jakiś rodzaj sztuki walki, powiedzmy, że trenujesz przez 3 do 5 lat i to masz. Wtedy potrzebujesz od czasu do czasu odświeżyć swoje chińskie kung fu.

Jest raczej przypomnienie. Jeżeli ćwiczyłeś, np. Żelazną Pięść przez 5 lat, to nie musisz ćwiczyć tego przez całe życie.

[Eero Westerberg]: 

Nie tracisz tego?

[Jiang Yu Shan]:

Tracisz, gdy tego nie używasz.

[Eero Westerberg]: 

Ale nie traci się tego całkowicie? To nie spada do zera?

[Jiang Yu Shan]:

To wróci. To jest przywracalne. Zawsze mówię, jeśli potrzebujesz tego, to powraca to bardzo szybko. Już w ciągu tygodni. To znaczy. Miałem zdolność pewnego Kung fu. Potrzebujesz ponownie poćwiczyć przez parę tygodni i masz to, co osiągnąłeś wcześniej, wiele lat temu.

W obrębie chińskich sztuk walki, to bardzo niesamowite. Nazywamy to, że mamy pewien ‘U Gong’, wojenną moc i inwestycję na dalszy czas.  

9.   ZASTOSOWANIE ZŁOTEGO DZWONU

 

a.      Odporność ciała

Ćwiczenia te nie są wyłącznie dla adeptów sztuk walki. Są również dla ludzi zajmujących się ekstremalnymi sportami, ponieważ oni często ulegają zranieniom. To mogą być deskorolkowcy, surferzy, czy inni. Oni zawsze wyskakują wysoko w powietrze, kręcą salta i upadając, z pełną siłą zderzają się z ziemią lub taflą wody.

Ten rodzaj Złotego Dzwonu, gdy to trochę potrenujesz, to daje ci poczucie bezpieczeństwa… zdolności ciała, by mogło przyjąć zderzenie. To jedna rzecz.

b.      Zdrowie

Drugą rzeczą jest, gdy ćwiczysz to regularnie, to nie chorujesz zbyt często. Gdy jesteś wśród grupy starszych, chorych ludzi, to twój system odpornościowy jest znacznie silniejszy niż innych.

c.      Tarcza energetyczna, zabezpieczająca przed negatywnym wpływem emocji i myśli innych

Kolejną rzeczą jest to, że naprawdę budujesz wokoło siebie rodzaj… nazywamy to tarczą lub dzwonem, który potrafi oddalać od ciebie różne złe wpływy, na przykład energii od innych ludzi, złości… Oni nawet do ciebie nie podejdą, bo mogą wyczuć twoją czujność.. Mogą wyczuć, że twoja tarcza energii jest zupełnie inna i się od niej odbijają. Na przykład ludzie ze złymi emocjami nawet do ciebie nie podejdą. Będą trzymali dystans do ciebie.

Kolejną z tych rzeczy są wampiry energetyczne. Wiesz co mam na myśli, gdy mówię wampiry energetyczne? Wampiry
energetyczne, zawsze otaczają silnych ludzi, bo sami mają braki energii. Więc żywią się energią innych. 

d.      Na-energetyzowanie i wzrost mocy całego ciała

Co do atletów… Zawsze dobrze jest na-energetyzować kompletny system ciała. A co jeśli nie masz ciężarów? Co jeśli nie masz dużej przestrzeni? Te ćwiczenia, które ci pokażę będziesz mógł robić w bardzo małym otoczeniu, w bardzo małym pokoju. Będziesz potrzebował może ze 2 metry kwadratowe. Tyle wystarczy. Na przykład jesteś w pociągu, czy czymś podobnym, wciąż możesz ćwiczyć.

[Eero Westerberg]:  

 

Tego nie używa się tylko do obrony. Czy można użyć tego również do ataku? Na przykład do zwiększenia siły, mocy wykonania techniki. 

[Jiang Yu Shan]:

Okej. Qigong Sztuk Walki nie został wynaleziony w czasach starożytnych. W starożytności nie było wojennego qigongu. Była tylko brutalna siła, jak na przykład u Spartan. Oni nie wiedzieli czym jest Qigong. Dysponowali brutalną siłą, ćwiczeniami jak ją rozwinąć, jak rozwinąć wydolność oddechową. Wszyscy to mieli.

Po, powiedzmy VII wieku, po tym jak Bodhidharma przybył do Szaolinu i uczył trochę technik oddechowych takich jak, jego 12 ruchów, lub 24 ruchów, Yi Jin Jing lub Xi Sui Jing … po tym jak przedstawił te ćwiczenia mnichom, to rozwinęli je w obszarze sztuk walki… Ponieważ korzyścią Qigongu Walki jest stymulacja i zwiększenie zdolności mięśni. Możesz zmaksymalizować swoje mięśnie. Na przykład, teraz używasz tylko 40 procent potencjału swoich mięśni. Możesz powiększyć potencjał swoich mięśni tylko poprzez koncentracje swojej energii i swego ducha na poszczególnych grupach mięśni. Tego się nie uzyskuje wciągu jednego lub dwóch razy. Nie. Potrzebujesz 30 dni. Wtedy wzrost mocy twoich mięśni i czasu reakcji, a także systemu nerwowego… to wzrost… powiedziałbym, że stajesz się stajesz się skutecznym wojownikiem.

 

To jest bardzo skuteczne… i powoduje, że maszyna twego ciała działa. Myślę, że to jest także w ten sposób – maszyna ciała.

10.   UŻYWANIE SIŁY ZEWNĘTRZNEJ DO ROZWINIĘCIA SIŁY WEWNĘTRZNEJ

Składamy się z bioelektryczności i dlatego nasze ciało wytwarza ciepło i energię. Możemy prowadzić tę energię do naszych kończyn, do naszych mięśni, aby być skuteczni i mieć wydajny system mięśniowy. Okej?… System mięśni i ścięgien.

Tym, co rozwijamy w naszym systemie treningowym, to przede wszystkim powięź. Więc trenujemy powięź, również mięśnie i ścięgna. Okej. Tym się dokładnie zajmujemy.

Chiński twardy Qigong, szczególnie [Jing Zhong Jao] jest znacznie bardziej Yang Ga. Yang znaczy energia Yang, a Ga oznacza stal. Czyli razem… znaczy to bardzo mocną siłę zewnętrzną.

Poprzez zewnętrzne ćwiczenia i używanie zewnętrznej siły… to rozwinie również wewnętrzną, Nei Yuan, wewnętrzną siłę. Więc teraz mamy balans.

Gdy to ćwiczysz, to z zewnątrz wygląda to jak kulturystyka. Bo tak właściwie, to jest kulturystyka z chińskimi ruchami… Ruchami chińskiego Kung Fu… Czasami możesz używać pewne przyrządy, jednak bardziej to przypomina przyjmowanie póz kulturystycznych… jak podczas pokazów kulturystycznych lub fitnesowych. To  wygląda jak [powolne napinanie mięśni ze specyficznym pompowaniem oddechowym]       

Po pozowaniu jak kulturysta, po pięciu minutach jesteś bardzo zmęczony… i tutaj też będziesz bardzo zmęczony.

Różnicą jest to, że nie używasz sztang, maszyn jak kulturyści… używasz na przykład żelaznych pierścieni, przyrządów do walki… i wykonujesz te ćwiczenia, które jak powiedziałem wcześniej dla niewprowadzonej osoby wyglądają jak pozy kulturystyczne.

To dla mnie także piękny sposób trenowania. Możesz tak trenować przez cały rok… Trenujesz 30 dni, robisz miesiąc przerwy i ponownie trenujesz 30 dni.

Ten sposób treningu zwiększy twój testosteron i system hormonalny. Już ci to powiedziałem, gdy zaczynałeś uczyć się systemu oddychania, że jeśli będziesz ćwiczył szczególnie tego typu rzeczy, to testosteron w twym ciele bardzo wzrośnie.

Pierwsze dwa tygodnie są najtrudniejsze. Ponieważ w ciągu tego miesiąca musimy również ćwiczyć zatrzymywanie upływu spermy. A to trudna rzecz… Dla mężczyzn. 

Co do kobiet… to nie polecałbym, aby kobiety praktykowały tego typu Qigong. Ponieważ miałoby to dla nich wiele efektów ubocznych. Piersi stają się mniejsze. Cykl menstruacyjny staje się nieregularny. Stają się bardziej męskie. Oczywiście, niektóre kobiety lubią być jak mężczyźni. Jednak nie polecałbym tego bez osoby lub nauczyciela, który mógłby obserwować ten proces rozwoju u kobiet. 

11.   OPOWIEDZENIE O SOBIE – KIM JEST JIANG YU SHAN?

[Jiang Yu Shan]:

Nazywam się Hisham Al-Haroun. Znany jestem bardziej pod mym chińskim imieniem Jiang Yu Shan lub moim shaolińskim imieniem fa hua: [Si Yong Shan]. Należę do 33-ego pokolenia walczących mnichów. Mam 9 dan w chińskim kung fu i samoobronie. Mieszkam w Tajwanie ponad dwie dekady. Prawie już trzy dekady. Byłem związany z chińskim wojskiem przez wiele lat. Byłem instruktorem walki służb specjalnych, jednostek antyterrorystycznych w Tajwanie. Poprzez to stałem się pierwszym w historii obcokrajowcem dopuszczonym do służb specjalnych, tutaj w Tajwanie.

Jako instruktor sztuki walki kung fu byłem także w narodowej drużynie Tajwanu przez ponad 6 lat. Sześć razy startowałem w barwach Chin, Tajwanu w corocznych międzynarodowych zawodach. Wygrałem tytuł w międzynarodowych zawodach full-kontaktowej Sanda. Mam ponad siedem złotych medali, dokładnie osiem.

Jestem również terapeutą chińskiej chiropraktyki. Praktykuję ją i pomagam ludziom wyleczyć ich dysfunkcje i kontuzje. Jako ćwiczeń rehabilitacyjnych używam chińskich masaży wywodzących się ze sztuk walki.

Przestałem uczestniczyć w walkach zawodniczych w 2016, gdy zwyciężyłem w Tokio w turnieju MMA Karate w kategorii 80 kg. Miałem wtedy 44 lata i tego dnia zszedłem z areny sportów walki.

Jako członek służb specjalnych, tajwańskich służb specjalnych miałem sposobność ochraniać więcej niż 3 tajwańskich wysokich urzędników. Byli wśród  nich: prezydent wyspy Tajwanu i inni wysocy urzędnicy miejscy oraz inne politycznie ważne osoby.

Gdy byłem młody, to byłem bardzo słaby. Miałem słabą konstytucję ciała. Gdy miałem sześć miesięcy trafiłem do szpitala, bo byłem bardzo słaby i od tego czasu cierpiałem na chroniczne choroby. Z tego właśnie powodu potrzebowałem więcej studiować uzdrawiania i wewnętrznych sztuk chińskiego kung fu. Takie jest moje tło.

Moja mama była tancerką brzucha, a tato zapaśnikiem. Przyjechali z Syrii w połowie lat 60-tych. We wczesnych latach 60-tych. W Syrii moja rodzina jest bardzo znana z zapasów grecko-rzymskich, ponieważ są członkami drużyny narodowej. Przed 2013, zanim zaczęła się wojna w Syrii mój kuzyn był narodowym mistrzem w różnych klasach. W klasie 90 kg, a także ponad 100 kg. 

Ze względu na takie pochodzenie lubię angażować się w sztuki walki, które mają realne zastosowanie. Uczyłem się i dorastałem w Berlinie. Moja edukacja jest całkowicie niemiecka. Mój tato zmarł, gdy byłem bardzo mały. Miałem 10 lat i z dnia na dzień musiałem stać się dorosłym mężczyzną. W tym czasie zarabiałem własne pieniądze tańcząc. W latach 80-tych to był breakdance. W ten sposób zacząłem zarabiać swoje pierwsze pieniądze.

Później przyłączyłem się do pewnych berlińskich gangów. Byłem więc również członkiem gangu, ulicznego gangu w Berlinie. Wiele tam było związanych z mafią arabską, mafią turecką. W Niemczech mamy wielokulturowość, szczególnie w Berlinie. Różne rodzaje bractw. Byłem w nie głęboko zaangażowany. 

Byłem w specjalnej niemieckiej jednostce spadochronowej. Wybierają 40-stu z kilku setek. Po wielu latach moim nawykiem jest studiowanie sztuk walki. Zacząłem jak byłem młody. Mój tato w ltach 70-tych był właścicielem kina, w którym puszczał filmy wyłącznie z Hongkongu. Leciały 36 komnat Shaolin Kung fu, Bruce Lee, Jacki Chan. Takie filmy miały na mnie wpływ. To również ukierunkowało moją ścieżkę. Gdy byłem młody, to już dobrze wiedziałem kim chcę być. Chciałem być shaolińskim walczącym mnichem. Osiągnąłem ten cel w 2000 i stałem się walczącym mnichem 33 generacji.

Ze względu na moją głęboką wiedzę w obszarze sztuk walk, jestem z tego powodu uznany tutaj w Azji. Ludzie, którzy szukają czegoś o mnie muszą poszukać pod moim chińskim imieniem Jiang Yu Shan. Uczyłem się i odziedziczyłem bardzo wielu różnych stylów. Tutaj na Tajwanie jestem spadkobiercą Małpiej Pięści. Uczyłem się jednak wielu innych sztuk walki, Pięści Przodków. Jestem również członkiem tej rodziny.

Uczyłem się również wielu różnych wewnętrznych sztuk walki, takich jak Bagua Zhang, Qigong, Taiji, Xing Yi Quan. Tak więc, naprawdę bardzo głęboko studiowałem sztuki walki. Jednak wciąż praktykuje i udoskonalam swoją Pięść Małpy.

 

Jako instruktor walki dla jednostek specjalnych mam różnorodne podejście. Moją specjalnością są: CQB* [* tłum. walka w zwarciu], ‘wejścia wysokiego ryzyka’ oraz ratowanie zakładników. To są moje specjalności, a także walka wręcz. Nie mogę powiedzieć żebym był snajperem, ale mogę powiedzieć, że potrafię dobrze strzelać.

Aktualnie jestem na emeryturze, więc mogę przynajmniej trochę opowiedzieć, co robiłem w swoim życiu oraz co osiągnąłem w swoim życiu.

Jako instruktor sztuk walki, a także jako praktykujący, zawsze chciałem się więcej angażować w swoją sztukę walki oraz podkreślać to, co można realnie zastosować. Tak więc, testowałem siebie, angażowałem się w mixed martial art. Jedną przegrałem przez KO. Było to związane ze złym stanem zdrowia i cierpieniem w małżeństwie w którym żyłem ponad 10 lat.

Teraz mam nowe życie i próbuję otworzyć się ze swoją sztuką walki na resztę świata, jeśli ktoś chciałby się czegoś ode mnie nauczyć. Sam się dużo uczyłem. Odziedziczyłem czysty shaoliński styl, który zawiera medycynę, zdolności twardości, formy  oraz techniki oddechowe.

Jeśli jesteście tym zainteresowani, to spróbujcie się ze mną skontaktować. Nie uganiam się za swoimi uczniami. Tak naprawdę, to nie raz myślałem o zaprzestaniu uczenia. Tylko poprzez to, że VAHVA team prosili mnie tak mocno…. VAHVA team z Finlandii… o to bym dał coś publicznie…. Rozważałem to przez całkiem długi czas… i wtedy powiedziałem.. dobrze, mam pewną wiedze, którą warto udostępnić. 

 

Odziedziczyłem tradycyjne metody shaolińskie… prowadziłem badania i przeglądałem, co jest dostępne w internecie, na przykład na youtube… i z mojego punktu widzenia jest tam wiele nieprawidłowej lub niekompletnej wiedzy. Chciałbym dodać trochę z mojego punktu widzenia o sztukach walki.

Dlaczego praktykuję tak ciężko? W swoim życiu widziałem wiele okrucieństwa. Zabijania, bicia. Wszystko to widziałem. Wiem, że poprzez sztuki walki można siebie zmienić. Zaczynając jako zła osoba możesz stać się kimś lepszym, lepszym człowiekiem.

Z mojego punktu widzenia powinniśmy wzrastać i zobaczyć jakie potencjały możemy osiągnąć. Taki jestem. Może za dziesięć lat zobaczycie innego mnie. Może będę miał w końcu długą brodę i będę prawdziwym mistrzem. Moim celem jest stanie się mistrzem w życiu, a także pomaganie społeczeństwu poprzez tego rodzaju wiedzę. Pomaganie ludziom, którzy potrzebują. 

Mam nadzieję, że dam radę tego dokonać poprzez swoją wiedzę, bo może jest coś, co mam, a co ty także mógłbyś potrzebować. 

GŁÓWNE ŹRÓDŁA:

Explaining the Breath of Mental Power and demonstrating advanced Qigong Techniques

https://www.youtube.com/watch?v=n3GZT4p9cgQ

The Lost Art of Warrior Monk Neigong

https://www.youtube.com/watch?v=i4sCphe_iGg

Who is Jiang Yu Shan?

https://www.youtube.com/watch?v=QYhStCO_lJc