Gdzie i kiedy zajęcia Qigong:

Klub Promyk,
ul. Ścinawska 20, Wrocław (osiedle Szczepin),
wejście obok sklepu spożywczego, 1 piętro, pierwsza sala po wyjściu z klatki schodowej (w prawo)

grupa ‘Środa’: 18:00-19:30 (możliwość dołączenia, dopóki są miejsca)

grupa ‘Piątek’: 17:30-19:00 (komplet, zapytaj czy zwolniło się miejsce)

(nowa grupa, w trakcie naboru, zapisy): Poniedziałek: 12:15-13:30 “w samo południe” 

zapytania/zapisy/kontakt: 108mohicans@gmail.com     lub wiadomość sms na numer tel.: 510 408 689 (tel. często wyciszony, więc proszę o wiadomość sms)

Rafał Sanecki

Charakterystyka zajęć - obrazowa i krótki opis:

Ćwiczenia Qigong jednocześnie rozwijają i harmonizują trzy aspekty życia: fizyczny (Jin), energetyczny (Qi) i ‘umysłowy-emocjonalny-duchowy’ (Shen).

Różne rodzaje Qigongu kładą czasem większy nacisk na któryś z wymienionych aspektów, ale zasadniczo, w mniejszym lub większym stopniu angażują i wpływają na wszystkie. 

Dla przykładu:

Klasyczny Qigong przypisywany Bodhidharmie ‘Yi Jin Jing’ wychodzi od mechanizmów i bardziej zewnętrznych ćwiczeń przemieniających ciało ze słabego w silne, z chorego w zdrowe, z żyjącego krócej w żyjące dłużej. W pierwszej kolejności jest nacelowany na przemianę i podwyższenie efektywności funkcjonowania różnych rodzajów tkanek: ścięgien, tkanki łącznej (różnych jej rodzajów: jing jin, huang), mięśni, kości i systemu nerwowego.

Jednocześnie, otwiera kanały przepływu energii, w tym szczególnie kanały 12-stu narządów (płuc, jelit, żołądka, śledziony, serca, osierdzia, san jao, pęcherzy, nerek, czy wątroby). W konsekwencji znacznie wpływa na przemianę funkcjonowania emocjonalno-poznawczego. Tendencje do niekorzystnych emocji i stanów umysłu przemienia w harmonijne i konstruktywne. Dla przykładu:

Tendencje do reagowania żalem zmienia w życzliwość, poczucie stagnacji i utknięcia zmienia w ulgę i uwolnienie, rozdrażnienie w zadowolenie. Tendencje do zamartwiania się i apatii w pewność siebie i napęd do działania. Nadmierne pobudzenie, szał w zrównoważoną radość. Poczucie niepewności w poczucie jasności. Zazdrość i zawiść w działania nastawione na postęp i zdrową relacje z przyszłością. Lęk w zrównoważoną ostrożność. Nadmierną defensywność w zrównoważoną ochronę siebie. Poczucie rozdzielenia, fragmentacji w poczucie spójności i harmonijnej komunikacji. Nieśmiałość w odwagę, a gniew, złość, irytacje i łatwe odrzucanie innych w poczucie spokoju, entuzjazmu i zrozumienia innych.  

Jest wymaganą bazą do bardziej zaawansowanych Qigong’ów, zajmujących się np. przemianą szpiku kostnego i mózgu oraz celami bardziej dalekosiężnymi niż tylko: ‘jak najdłuższe zachowanie dobrego zdrowia i dobrej kondycji umysłu, harmonii emocji, poczucia spokoju i zadowolenia z życia’.

Z drugiej strony są takie sposoby ćwiczeń, jak np. medyczne ćwiczenia ‘pięciu organów’,  które posługują się miękkim, łagodnym i specyficznym ruchem, i poprzez to nastawione są na pracę z subtelniejszymi, trudniej uchwytnymi energiami „żywiołów” (drewna, ognia, ziemi, metalu i wody) oraz odpowiadających im organów. W jednym z kontekstów można powiedzieć, że wychodzą od głównego skoncentrowania na płaszczyźnie energii i poprzez to wpływają na ciało, umysł i emocje.

Z trzeciej strony są systemy takiej jak np. Zhong Yuan Qigong, gdzie oddziaływań poprzez poziom ciała jest dość niewiele, a główny mechanizm zmiany ulokowany jest w pracy na poziomie umysłu i najbardziej ulotnego czynnika – ‘ducha’ (Shen). Jest tutaj również kluczowa, i specyficzna, zaawansowana praca z energią. Większość głównych ćwiczeń ma charakter zewnętrznie statyczny, bardziej ‘medytacyjny’ (tzn. bardziej „w głowie i sercu”, w obserwacji-kontemplacji wewnętrznych odczuć i z użyciem „wewnętrznych obrazów”).     

Moje zajęcia łączą te trzy płaszczyzny i grupy sposobów oddziaływania, są różnorodne i niezamknięte w jednym jedynie słusznym podejściu.

Zapraszam. 

Cennik:

Poniedziałki, środy:

Pojedyncze zajęcia:

40 zł                                            

seniorzy 30zł

 

Koszt miesięczny 4 zajęcia, grupy ‘4xśroda’ lub ‘4xponiedziałek’:    

120 zł   (czyli 4x30zł)                

seniorzy 100zł   (czyli 4x25zł)

Przy opłacie miesięcznej: ‘4xśroda’ lub ‘4xponiedziałek’, każde kolejne pojedyncze zajęcia: 30 zł

 

Koszt miesięczny 8 zajęć, uczestnictwo w dwóch grupach ‘4xśroda’ i ‘4xponiedziałek’

200 zł     (czyli karnet 120zł plus 4x20zł)        

seniorzy 180zł     (czyli karnet 100zł plus 4x20zł)

 

 

Zapisy, informacje mailem:

108mohicans@gmail.com

poprzez messenger facebook.com/108mohicans (W przypadku braku odpowiedzi następnego dnia, proszę napisać smsa lub maila. Zauważyłem, że czasem messenger nie dostarcza wiadomości)

lub sms’em: 510 408 689 (telefon mam często wyciszony, więc, jeśli poprzez nr tel. to proszę o sms, odpisuję)

Rafał Sanecki

Aktualności:

 

 

 

 

 

 

 

Materiały 2022 i wcześniejsze:

Zielone treningi w malowniczej ‘ukrytej krainie’ na Górce Szczepińskiej

step by step Qigong               https://youtu.be/sWa5vE4MUpU