You are currently viewing <strong>TYGRYS I ŻURAW W SYSTEMIE GOJU RYU</strong>

TYGRYS I ŻURAW W SYSTEMIE GOJU RYU

Dzisiaj spontaniczny i bardzo krótki materiał, ukazujący dwa pierwiastki Goju Ryu. Mogą być one wyrażone poprzez porównanie do tygrysa oraz do żurawia. 

PARAFRAZA WYPOWIEDZI SENSEI VIKTORA PANASIUKA:

Wiele lat temu na jednym z seminariów dla czarnych pasów Higaonna Sensei nauczał, że ta sama technika Goju Ryu może być wykonywana zarówno na twardo, jak i na miękko! W zależności od sytuacji bojowej!

Twarda technika kojarzy się z tygrysem, a miękka z żurawiem! To jest trochę warunkowy podział! Ale takie podejście pozwala uczynić technikę bardzo nagłą i nieprzewidywalną!

 

TECHNIKA TYGRYSA, twarda:

Co to znaczy?

Tygrys jest bardzo mocny, dlatego zawsze pozostaje w centrum. A co to znaczy centrum?

W przypadku, gdy przeciwnik uderza, to nie obchodzisz przeciwnika, nie obchodzisz uderzenia, nie schodzisz z linii ataku.  

Zamiast tego idziesz wprost na atak i poprzez muchimi (ciężki, lepki ruch) zbierasz atakującą rękę na bok. Pozostajesz w centrum, a przeciwnikiem manipulujesz wokoło siebie.  

 

TECHNIKA ŻURAWIA, miękka:

W systemie Goju Ryu, techniki Żurawia odnoszą się do „miękkiej siły”. Wykonywane są z jednoczesnym niewielkim zejściem z linii ataku. Zamiast twardo blokować, to ześlizgujesz się z linii ataku. Nie kontrujesz ‘siła na siłę’, a bardziej ślizgasz się po nacierającym ataku.

 

Każde działanie w Goju Ryu może być wykonywane na te dwa sposoby: twardo jak tygrys, (Go) lub miękko jak żuraw (Ju).