You are currently viewing ZHONG YUAN QIGONG. WYWIAD Z MISTRZEM XU MINGTANGIEM I OSMANEM VAPU DLA KANAŁU STV W AŁMATY

ZHONG YUAN QIGONG. WYWIAD Z MISTRZEM XU MINGTANGIEM I OSMANEM VAPU DLA KANAŁU STV W AŁMATY

Wywiad został sfilmowany podczas Siódmej Międzynarodowej Konferencji Chińskiej Medycyny Obrazowej oraz Pierwszej Kazachsko-Chińskiej Konferencji TCM, która odbyła się w Ałmaty (Kazachstan) w dniach 30 września – 1 października 2017 r.

 

*          *          *

[CTB TV]:

Witajcie drodzy przyjaciele. Dzisiaj w naszym programie ‘Styl życia’ bardzo interesujący temat.

Na pewno wielu z Was słyszało o dawnej chińskiej sztuce leczenia i samoregulacji – Qigong, która pomaga pozbyć się wielu chorób, poznać świat, wzmocnić ciało, a nawet przedłużyć życie i czas trwania młodości.

Słowo Qigong składa się z dwóch chińskich znaków. Pierwszy, to Qi, czyli energia, energia życia. Drugi zaś znak to ‘gong’. Gong to praca, którą trzeba wykonać, aby zarządzać tą energią i dzisiaj u nas w studio mistrz Xu Mingtang oraz jego uczeń Osman Vapu.

Jeżeli chodzi o mistrza, to człowiek, który wie o tym systemie wszystko, a nawet więcej.

Z tego, co się dowiedziałam, to są cztery poziomy rozwoju. Zatrzymajmy się na pierwszym i drugim, a to dlatego, bo jak zrozumiałam, trzeci i czwarty są tylko dla tych, którzy naprawdę bardzo poważnie się tym zajmują.

A pierwszy stopień jest dla tych, co dopiero niedawno, o tym usłyszeli i poczuli chęć się tym zająć. Widziałam materiał wideo i zobaczyłam, że ćwiczenia na tym poziomie są bardzo proste.

 

W jakim celu się tym zajmować?

Jaki jest ten system, szczególnie na pierwszym poziomie?

 

[XU MINGTANG]:

Kiedy zaczynamy zajmować się Qigongiem, pierwsze, co musimy zrobić, to wzmocnić naszą energię.

Na pierwszym poziomie ZYQ jest u nas takie ćwiczenie, które nazywamy ‘transformacją Qi’. Zamykamy oczy, kładziemy ręce na pępku i przy użyciu naszego oka umysłu wizualizujemy wewnątrz ciała, trochę poniżej pępka czerwoną kulę.

Praktykujemy w ten sposób, i praktykujemy, i w pewnym momencie poczujemy, że kula staje się gorąca. To znaczy, że energia zaczyna wzrastać. Energia zaczyna lepiej płynąć i  lepiej krążyć wewnątrz ciała.

Po kilku dniach takiej praktyki zaczniemy czuć jak energia przemieszcza się po kręgosłupie i dochodzi do mózgu. Poczujemy, że ciało staje się lżejsze, a umysł jaśniejszy, klarowniejszy. Ćwiczenie to daje nam więcej energii, niż mieliśmy. Zaczynamy lepiej siebie odczuwać, a choroby, które mieliśmy zaczynają wypalać się, rozpuszczać.

Zaczynamy właśnie od tego ćwiczenia.    

 

[CTB TV]:

Z tego, co usłyszałam, to opowiedziałeś o jednym ćwiczeniu, a tam, na pierwszym poziomie jest ich dużo. Jest i ‘wielkie drzewo’, i inne, i ćwiczenie z palcami.

 

[XU MINGTANG]:

Na pierwszym poziomie mamy trzy główne ćwiczenia: ‘małe niebiańskie krążenie’ (MNK), ‘transformacja Qi’ i ‘wielkie drzewo’.

Kolejne ćwiczenia możemy nazwać ćwiczeniami przygotowawczymi, pomocniczymi, czy dopełniającymi. Łatwo się ich nauczyć. Każdy może się ich nauczyć. 

[CTB TV]:

Mnie szczególnie interesuje to ćwiczenie z palcami, co ono daje? Co ten ruch daje, czy to powoduje, że odkrywają się kanały?

 

[XU MINGTANG]:

Na każdym palcu znajdują się punkty początkowe lub końcowe kanałów. Gdy człowiek jest chory, to na czubkach palców może gromadzić się wiele niekorzystnej energii. Po to, by pozbyć się tej energii, możemy otworzyć kanały na palcach rąk. Można to robić z użyciem właśnie takiego obrazu oraz ruchu i wystarczy zrobić to dwa razy na każdy palec.

 

[CTB TV]:

Czyli wtedy pozbywamy się złej energii?

 

[XU MINGTANG]:

Tak

 

[CTB TV]:

Jak dużo powinniśmy tak robić?

[XU MINGTANG]:

 

Każdy palec dwa razy. 

[CTB TV]:

To bardzo interesujące. Kiedy tylko dowiedziałam się o tym, gdy zaczęłam, o tym czytać: jak przedłużyć życie? Jak przedłużyć młodość?

 

To oczywiście, bardzo, bardzo kuszące. Czy to wszystko możliwe, poprzez zarządzanie naszą energią i świadomością, jak twierdzą Ci, co podążają za tym systemem?

 

[XU MINGTANG]:

Tak, możemy użyć praktyki Qigong w celu przedłużenia naszego życia. Nasze życie i nasza młodość, przede wszystkim są związane z naszym zdrowiem. Tak więc, jeśli uda nam się utrzymać zdrowie przez długi czas, to jednocześnie możemy podtrzymać nasze życie i naszą młodość.

Obecnie, ludzie zasadniczo nie umierają z powodu swojego wieku, a dlatego, że rozwijają się w nich różne choroby. Jeżeli utrzymamy energię w ciele na odpowiednio wysokim poziomie ilościowym i jakościowym, to będziemy w stanie podtrzymać dobre zdrowie

 

[CTB TV]:

Jak rozpoznać swoje możliwości i zdolności? Czy każdy człowiek może się tym zajmować?

 

[XU MINGTANG]:

Uczę Zhong Yuan Qigong w różnych miejscach, w rozlicznych krajach, już od ponad ćwierć wieku. Moje doświadczenie i obserwacje są takie:

jeśli naprawdę chcecie praktykować i naprawdę chcecie się rozwinąć, to możecie się naprawdę dobrze tego nauczyć.

Ale to tak jak w każdej innej sferze, jeżeli masz talent, to będziesz uczyć się znacznie szybciej. Na przykład jak w muzyce, możecie mieć talent, ale się tym nie zajmować. Wtedy, nie rozwiniecie się specjalnie. Jeżeli zaś nie macie talentu, ale codziennie, będziecie grali np. na pianinie po 8 godzin, to po 10 latach będziecie grali bardzo dobrze.

W tej zaś sferze, tak jak mówił Budda Siakjamuni:

każdy ma do tego talent i każdy może doświadczyć oświecenia. To po prostu nasza potencjalna sposobność, trzeba ją tylko przebudzić.

Na przykład, leczenie rękami. Każdy ma taką możliwość, każdy może leczyć innych. Jednak, w naszym codziennym życiu nie używamy tych możliwości, sposobności i one słabną w naszym ciele. Gdybyśmy je rozwijali, to moglibyśmy pomagać innym.

 

[CTB TV]:

Chciałabym się dowiedzieć, gdy człowiek choruje na jakąś konkretną chorobę i chce się jej pozbyć, to czy konieczne jest, aby przechodził cały kurs we wszystkich jego kierunkach, rozciągłości? To znaczy, pierwszy stopień, potem drugi stopień, następnie trzeci, i tak dalej… czy można zatrzymać się tylko na pierwszym i człowiek pozbędzie się tej konkretnej choroby?

Ważne by on wierzył w to, tak mi się wydaje.

 

[XU MINGTANG]:

Jeżeli mamy konkretny cel, jakąś określoną chorobę, to nie potrzebujemy przechodzić całej drogi, poszczególnych stopni. Dla konkretnej choroby możemy dobrać i wykonywać konkretne ćwiczenie, które pomoże wyzdrowieć.

Na przykład, jest taka choroba jak cukrzyca. W przypadku cukrzycy potrzeba aktywizować funkcje trzustki. Dla tego celu możemy wykonywać ćwiczenie z drugiego stopnia ZYQ, w którym bierzemy energię z ziemi i przeprowadzamy ją przez całe ciało, aż do nieba, a następnie bierzemy energię z nieba i przeprowadzamy ją przez całe ciało, aż do ziemi.

Możemy również, przy pomocy umysłu czuć swoją trzustkę i mentalnie wyobrażać sobie, że staje się ona większa, a następnie mniejsza, większa i mniejsza, i tak dalej. Takim właśnie obrazem aktywizujemy jej funkcję. Kiedy jej funkcja wzrasta, to ona zaczyna produkować wystarczającą ilość insuliny, która wydziela się do krwi i obniża poziom cukru.

Bazując na naszych doświadczeniach,

cukrzyce można wyleczyć, nawet jeśli człowiek choruje 10 i więcej lat. Nie potrzeba lekarstw, nie potrzeba insuliny, tylko praktyka może wyleczyć cukrzycę. 

 

[CTB TV]:

Cukrzyca to bardzo powszechna choroba. Wiele ludzi próbuje się z niej wyleczyć, ale to się nie udaje. Ludzie przyjmują różne lekarstwa, przyjmują tabletki, alt nie wiele pomaga. Nie powoduje wyleczenia. Jeżeli dobrze zrozumiałam, to gdy ktoś ma cukrzyce, to może samemu się z niej wyleczyć. Wystarczy, że zna te dwa ćwiczenia i nie musi angażować się w inne ćwiczenia, czy dobrze zrozumiałam?

 

[XU MINGTANG]:

Tak

[CTB TV]:

Czy wystarczy, że ktoś zobaczył materiał wideo i na tej podstawie sobie będzie ćwiczył i się wyleczy? Wiecie, ludzie dużo pracują i nie zawsze mogą daleko pojechać do szkoły, by ćwiczyć w grupie. Czy oni mogą się skontaktować z Waszą szkołą i dostać konsultacje?

 

[XU MINGTANG]:

Aktualnie, nowe technologie rozwijają się bardzo szybko i ludzie mogą uczyć się poprzez materiały wideo, a także poprzez aplikacje w smartfonach.

My także rozwijamy takie technologiczne systemy. Tak więc, jeśli ktoś naprawdę chce się wyleczyć i naprawdę praktykuje każdego dnia i zajmuje się na poważnie kwestią swego wyleczenia, to ma możliwość bardzo silnie sobie pomóc.

Zajmujemy się wiec rozwinięciem tego systemu, tak aby człowiek mógł uczyć się i studiować na odległość i w rezultacie praktyki mógł samemu wyleczyć, np. cukrzycę.

 

Jeżeli jednak sami nie potraficie sobie pomóc, to możecie przyjechać do nas. Wtedy będziemy mogli na serio, skrupulatnie kontrolować proces i możemy zagwarantować, że wyleczycie się z cukrzycy.  

[CTB TV]:

Przypuśćmy, że człowiek przeszedł pierwszy stopień. Ciekawa jestem, jak długo to zajmuje i jaki może być tego rezultat? Od czego to zależy?

To, co dalej, to się nie pytam, bo to trudniejsze, wymaga więcej czasu, a ludzie muszą chodzić do pracy.

Czy ten pierwszy stopień wystarczy, żeby się na nim zatrzymać? Czy te rezultaty z pierwszego stopnia wystarczą, aby nie mieć wątpliwości?

 

[XU MINGTANG]:

Każdy stopień Qigong ma swoje własne przeznaczenie, cel.

Na przykład, 

jeśli praktykujecie pierwszy poziom, to po paru miesiącach poczujecie bardzo silną energię wewnątrz ciała.

Możecie także poczuć gorącą kule w dolnej części brzucha oraz silny ruch energii krążącej po ciele. Jak będziecie ćwiczyć, to na pewno poczujecie te fenomeny, zjawiska. Wtedy można iść dalej do drugiego poziomu.

Gdy praktykujecie na drugim stopniu, to wchodzicie w coraz bardziej cichy i spokojny stan umysłu. Wtedy nie tylko czujecie energie, ale zaczynacie czuć szczęście.

Medytujecie i czerpiecie z tego przyjemność, a wszędzie wewnątrz ciała odczuwacie duży komfort.

Dlaczego czujemy się wtedy tak dobrze?

Bo energia zaczyna silnie przepływać wewnątrz ciała i takim sposobem uchodzą z nas wszystkie choroby i dolegliwości. To jest właśnie jedna z przyczyn, dla której na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, tak wielu ludzi medytowało. Bo medytacja przynosi bardzo duże uczucie przyjemności.

Ale nie można tego pojąć, jeśli samemu nigdy się tego nie robiło.

Gdy się nie medytowało, to nie można wiedzieć, co znaczy medytacja.

Podobnie jak z jabłkiem. Jeśli nigdy nie próbowałeś jabłka, to nie pojmiesz czym jest jabłko. Dopiero jak choć trochę pomedytujesz, to dopiero wtedy pojmiesz, co to takiego.

Qigong to praca z energią. Jeżeli nigdy nie zajmowaliście się pracą z energią, to nie możecie zrozumieć, czym jest energia i jak może na nas wpływać. Tylko ten, kto praktykuje, to to wie. 

[CTB TV]:

A czy głowa przestanie boleć?

 

[XU MINGTANG]:

Wszystko zależy od typu bólu głowy.

Jeżeli ból głowy powstaje w wyniku blokady przepływu energii w kanałach, to jest to łatwy przypadek i dolegliwość przejdzie w ciągu kilku dni.

W przypadku tego typu bóli lekarstwa słabo działają. Podobnie, jeśli ból głowy pojawia się w odpowiedzi nerwów, stresu, to tego rodzaju bólu również łatwo się pozbyć.

Jednak może być wiele różnych rodzajów i przyczyn bólów głowy. Na przykład: przemieszczenie dysków międzykręgowych. Wtedy potrzebujesz popracować manualnie dłońmi, tak aby poprawić ułożenie tych dysków kręgowych, w miejscach gdzie jest dolegliwość.

 

[CTB TV]:

Mamy tak wiele chorób, o które nie zapytałam. Ale teraz chcę się zapytać, o coś innego. Tak dużo ludzi angażuje się w tym kierunku, w tę praktykę Qigong. Czy są jakieś błędy, które można tutaj popełnić?

 

[XU MINGTANG]:

 

W tej sferze raczej rzadko można spotkać błędy. Są pewni ludzie, którzy już dość długo praktykują i przestają pracować. Nawet nic nie chcą robić wokoło swego domu. Chcą tylko siedzieć i medytować. Wtedy pojawia się duży problem. 

[CTB TV]:

W jakim wieku ludzie zaczynają naukę i praktykę tego systemu? Czy mogą się tym zajmować dzieci? Albo wręcz przeciwnie, ludzie starsi?

Czy jeśli nagle zacząć bardzo intensywnie praktykować, to czy się tym nie popsuje zdrowia?

 

[XU MINGTANG]:

Mamy takich praktykujących, którzy ćwiczą, będąc w stanie ciąży. Wtedy można powiedzieć, że szkolą swoje dziecko od momentu poczęcia, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki.

Ja zacząłem praktykować, gdy miałem 2 lata.

Można nauczyć dzieci medytacji. Dzieci po kilku minutach medytacji, czują się bardzo lekko, dobrze. My w Chinach mamy tradycje, że dzieci od małego uczy się jak wykonywać praktyki, zarówno medytacji oraz kung fu.

Gdy jednak człowiek chce się tym zająć zawodowo, to lepiej zająć się tym dopiero po skończeniu uniwersytetu, a wcześniej traktować to jako hobby.

 

[CTB TV]:

Jeżeli dzieci, już od takiego wczesnego wieku będą się tym zajmowały, przeznaczały na to ciągle swój czas, to co – nie będą później wcale chorować?

 

[XU MINGTANG]:

Na Twoje pytanie mogę odpowiedzieć przykładem. Przykładem samochodu. Jeśli dobrze dbasz o swój samochód, robisz przeglądy techniczne, to możesz nim jeździć i 20 lat bez problemu. Jeśli jednak nie dbasz o swoje auto, to już po 5 latach się popsuje.

Z naszym ciałem jest tak samo.

Jeśli regularnie ćwiczysz, dbasz o nie, to i przez 20 lat możesz w ogóle nie być chorym.

Jeśli nie zwracasz na nie uwagi i nie dbasz o nie, to możesz chorować bardzo często. 

 

[CTB TV]:

Chcielibyśmy się więcej dowiedzieć o Tobie, o mistrzu. Od jakiego wieku zacząłeś się zajmować tym systemem? Gdzie mieszkasz? Jak często przyjeżdżasz do Kazachstanu?

Wiem, że działasz nie tylko w Kazachstanie. Wiem, że masz dużo obowiązków edukacyjnych, ale jak z Twoją rodziną? Czy masz dzieci? Czy Twoja żona, Twoje dzieci też lubią i zajmują się tym systemem?

 

[XU MINGTANG]:

W pewnym momencie, by pomóc bratu, musiałem przeprowadzić się od mamy do babci. A moja babcia była uzdrowicielką i pomagała ludziom. Więc, gdy miałem 2 lata zacząłem się od niej uczyć. Dlatego od dziecka zacząłem medytować i pomagać ludziom przy pomocy rąk.

W ciągu ostatnich 27 lat nasz system rozwija się bardzo dobrze. Reprezentowany jest w 54 krajach, w których żyją i nasi praktykujący i nasi instruktorzy oraz Ci, co leczą przy użyciu rąk – nazywamy ich terapeutami obrazowymi.

 

Ja mam rodzinę, żonę oraz dzieci i razem każdego roku prowadzimy intensywne retreaty w Shaolinie. Cała moja rodzina tam przyjeżdża i zajmujemy się tym razem.   

[CTB TV]:

No, nie mogę się nie zapytać. Tak długo zajmujesz się tym systemem, ale czy Ty sam byłeś kiedyś chory?

 

[XU MINGTANG]:

Tak, praktykuję już dość dużo lat i…

gdy mam zapytać się siebie, czy miałem kiedyś poważne schorzenie, to odpowiedź jest: nie, nigdy poważnie nie chorowałem. Mogę się czasem przeziębić lub zarazić od innych, bo często spotykam się z chorymi ludźmi.

 

[CTB TV]:

Jakim ty musisz być szczęśliwym człowiekiem, skoro nie wiesz co to poważna choroba. Ważne, że to doświadczenie przekazujesz innym. Masz dużo uczniów i jak dobrze rozumiem jeden z nich jest dziś razem z nami.

 

[XU MINGTANG]:

 

Jeśli spojrzymy na to, że już od 27 lat prowadzę seminaria, a jak dodamy do tego okres wcześniejszy w Chinach, to nauczam już ponad 30 lat. Wyobraźcie sobie jak wielu uczniów spotkałem przez ten czas. To było wiele tysięcy uczniów i jestem szczęśliwy, że mam tak dużo uczniów. Osman powie Wam lepiej ilu mamy studentów w Kazachstanie.   

[CTB TV]:

No właśnie, chcemy teraz Ciebie posłuchać. Dowiedzieć się dlaczego to zacząłeś? Co miało wpływ na Twój wybór?

 

[OSMAN VAPU]:

Od około lat 90-tych zacząłem interesować się licznymi duchowymi praktykami. Zaczęły pojawiać mi się pewne pytania dotyczące życia, zdrowia i duszy. Natrafiałem na rozliczne rodzaje książek, tekstów. Zacząłem je czytać. W ten sposób stopniowo zacząłem interesować się tymi tematami. Przeczytałem ogromną ilość książek. W prawie każdej z nich pisało, że dla duchowego rozwoju i doskonałość potrzebny jest nauczyciel.

Tak więc, od 1990 do 2003 czytałem różne książki i zajmowałem się różnymi praktykami. O Qigongu słyszałem tylko w TV i oglądałem na video jak różni mistrzowie Qigongu demonstrowali swoje zadziwiające zdolności.

W 2003 roku, w lutym, w pewien taki przypadkowy sposób włączyłem TV i tam, w tamtym czasie był taki program jak ‘Ontologia’, prowadzony przez Dimitri Dibrov’a. Moja ręka spoczęła na pilocie, nacisnęła guzik i zobaczyłem w studio mistrza, mojego przyszłego nauczyciela. Był gościem w studio Dibrova.

Gdy zobaczyłem i usłyszałem to, o czym mówił mistrz, to tak mnie mocno dotknęło, że od tamtej pory znalazłem się w tej szkole. Wtedy mieszkałem w Moskwie, to poszedłem do naszego centrum w Moskwie. Przeszedłem pierwszy stopień treningu, potem drugi stopień, trzeci i tak wszystkie.

 

[CTB TV]:

To znaczy są cztery. Przeszedłeś cztery?

 

[OSMAN VAPU]:

Tak.

 

[CTB TV]:

A ile Tobie zajęło to czasu, przejście tych wszystkich stopni?

 

[OSMAN VAPU]:

Mistrz rekomenduje, aby pomiędzy poziomami była przerwa. Jeżeli ktoś praktykuje bardzo intensywnie, to między poziomami powinna być trzy miesięczna przerwa. Nauczenie się praktyk danego poziomu i potem trzy miesiące intensywnej praktyki. Potem nauczenie się praktyk kolejnego poziomu i znowu trzy miesiące intensywnej praktyki.

Oczywiście

im więcej człowiek praktykuje, tym większy efekt może uzyskać. Ale nie ma pośpiechu. Można to robić w swoim własnym czasie.  

 

[CTB TV]:

Czyli to samo do Ciebie przyszło. A jeszcze chciałam się zapytać, co to Tobie dało? Jak to czujesz? Jakie doznania można mieć ćwicząc ten system, przechodząc kolejne poziomy? Co się może pojawić, czego inni nie wiedzą, nie znają o tym?

 

[OSMAN VAPU]:

Tak jak mówiliśmy na początku programu, kiedyś ten system był sekretny. Wiedza była ukryta. Gdy mistrz zaczął nauczać ten system, to zajmując się tym, doświadczyłem bardzo dużo. Tak logicznie to trudno wszystko zrozumieć i odpowiedzieć.

Moją pierwszą odpowiedzią na pytanie: ‘co mi to dało?’, byłoby: ‘wszystko’. Dało mi to wszystko.

Co to jest to ‘wszystko’?

Przede wszystkim, to zdrowie mojego fizycznego ciała. Drugie, jeśli, by to rozdzielać, to moje mój dobrostan emocjonalny. Nauczyłem się być w stanie wewnętrznej harmonii, w harmonii ze sobą. Stan wewnętrznej harmonii, to coś czego trzeba się ciągle uczyć, rozwijać, praktykować. To wciąż się tego uczę, stanu harmonii ze sobą, ale też i z otoczeniem. W pierwszej kolejności z ludźmi, których mam wokoło siebie. Z moimi bliskimi i z innymi.

 

Po trzecie, zacząłem lepiej rozumieć życie. W naszej szkole nazywamy to: stawaniem się mądrzejszym. Wtedy lepiej rozumiesz, lepiej czujesz i im więcej to praktykujesz, to prościej i szczęśliwiej jest żyć. Wtedy pojawia się stan radości, szczęścia z samego prostego faktu: ‘że się jest’.    

[CTB TV]:

Opowiedzcie o Waszej szkole.

 

[OSMAN VAPU]:

Nauczyciel już dużo opowiedział o szkole. Można jeszcze dużo dodać, ale jeśli powiedzieć zwięźle, to mistrz zawsze mówił, że

to szkoła ‘jak stać się zdrowszym, szczęśliwszym i mądrzejszym’.

 

[CTB TV]:

A czy zdarzają się ludzie, którzy zaczynają, a potem z różnych powodów odchodzą?

 

[OSMAN VAPU]:

Oczywiście zdarza się tak. Nie u wszystkich jest prawidłowe zrozumienie życia, prawidłowe zrozumienie praktyki. Kiedy ludzie praktykują to jest takie pojęcie ‘[Li]’. Aby ktoś praktykował pilnie, to musi mieć pewną swoją wewnętrzną motywacje, silną motywacje: ‘po co to robię’.

Zauważyłem, że

 

wielu ludzi nie ćwiczy Qigongu, bo brakuje im wystarczająco silnej motywacji wewnętrznej. Nie mają impulsu do tego.  

[CTB TV]:

Chciałabym się jeszcze raz zwrócić do mistrza, co by mógł doradzić, tym, którzy chcieliby zająć się tym systemem?

 

[XU MINGTANG]:

Jak spojrzymy na nowoczesne społeczeństwo, na warunki w jakich obecnie żyjemy, to zobaczymy, że jakość pożywienia, jakość wody staje się gorsza. W rezultacie, prowadzi to do obniżenia odporności.

Jak spojrzymy na cały świat wokoło nas, to zobaczymy, że praktyki energetyczne, a w szczególności Zhong Yuan Qigong to bardzo prawidłowe podejście. Wiele z tych praktyk energetycznych (ZYQ) pomaga wzmocnić zdrowie. A uzdrawianie, leczenie energetyczne (ZYQ) pomaga pozbyć się wielu bardzo poważnych chorób. To są metody, które naprawdę działają.

Jeśli chcemy, by człowiek poprawił swoje zdrowie; jeśli ktoś chce mieć możliwość pomóc np. swym dzieciom, gdy są chore; jeżeli ktoś chce stać się szczęśliwszym i mądrzejszym, wtedy Qigong to naprawdę coś bardzo odpowiedniego i prawidłowego, by się zająć tym.

 

Życzę Wam wszystkim zdrowia, szczęścia i polepszenia w Waszym życiu, i obyście duchowo szli coraz wyżej i wyżej. Dziękuję.

[CTB TV]:

Oczywiście jeszcze chcieliśmy poprosić, by mistrz powiedział, co to za przyjazd? Prowadziłeś tutaj seminarium, dlaczego tu przyjechałeś?

 

[XU MINGTANG]:

Głównym celem mojej wizyty tutaj była pierwsza w Kazachstanie konferencja poświęcona ‘Tradycyjnej Medycynie Chińskiej’, a zarazem siódma międzynarodowa konferencja ‘Chińskiej Medycyny Obrazowej’.

W tym samym czasie uczyłem grupę terapeutów obrazowych, po to, by większa ilość osób nauczyła się i udoskonaliła metody ‘Chińskiej Medycyny Obrazowej’. Tak, by mogli pomagać sobie i innym, krewnym, przyjaciołom. Chciałbym, aby medycyna obrazowa trafiła do każdej rodziny i stała się asystentem w sprawach zdrowotnych.     

[CTB TV]:

Oczywiście bardzo dziękuję za tę konieczną, bardzo potrzebną i użyteczną rozmowę.

To był program styl życia.

 

Życzę szczęścia w Waszej dalszej pracy. Robicie taką szlachetną rzecz. Wszystkiego najlepszego. Do widzenia

*          *          *

ŹRÓDŁO:

 

https://youtu.be/oo_Ih9PYb9w